Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Zielone rozwiązania a globalna urbanizacja

Ocena: 5
1024

Czynniki kulturowe, ekonomiczne oraz demograficzne sprawiły, że w ostatnich latach ludzie coraz chętniej migrowali do dużych miast, szczególnie w państwach wysoko rozwiniętych. Według prognoz ONZ, w 2030 urbanizacja obejmie ok 5 miliardów ludzi. O ile przeprowadzka w poszukiwaniu lepszych zarobków i szansy na rozwój ma swoje plusy, to niestety dynamiczny rozrost metropolii ma negatywny wpływ na środowisko. Na ten moment trudno wiec zapobiec powstawaniu „betonowych dżungli”. Jeśli jednak decydujemy się na rozbudowę – warto budować odpowiedzialnie, pamiętając, że dobór odpowiednich materiałów może mieć bardzo duży wpływ na lokalny mikroklimat.

 

Osoby migrują ze wsi do miast z troski o swoją przyszłość. Związany z tym boom budowlany niestety negatywnie odbija się na środowisku. Problemy z oczyszczaniem ścieków, gwałtowny wzrost zanieczyszczenia powietrza w związku z dużą emisją spalin i zmniejszaniem powierzchni terenów zielonych, degradacja gleby, hałas – to tylko część zagrożeń, wynikających z gwałtownego rozwoju miast.

EKOnomiczne i EKOlogicznie – zielone dachy i panele solarne

Warto, aby inwestorzy na etapie projektu nowego biurowca lub bloku równie przyszłościowo podchodzili do czynników ekonomicznych, jak i ekologicznych. Na szczęście, dzięki nowoczesnej technologii, połączenie tych dwóch elementów przestaje być abstrakcją. Troska o środowisko stała się popularnym kierunkiem – architekci oraz projektanci coraz częściej i chętniej sięgają po rozwiązania, które minimalizują negatywny wpływ na ekosystem.

Bardzo wyraźnym trendem w budownictwie komercyjnym XXI wieku jest ekologiczne zagospodarowanie dachów. Coraz częściej pokrycia zmieniają się w ogrody. Dzięki instalacji odpowiednich warstw możemy stworzyć idealne warunki do uprawy roślin. Takie rozwiązanie to nie tylko znakomita przestrzeń rekreacyjna, ale także opłacalna od strony finansowej. Jednak „największym beneficjentem” tej innowacji jest lokalny mikroklimat. Zielone dachy łagodzą efekt tzw. Miejskiej Wyspy Ciepła. Temperatura mierzona nad takim dachem jest średnio niższa o 2 stopnie w porównaniu z tradycyjnym. Dodatkowo, dzięki roślinnej powierzchni, unikniemy tak intensywnego nagrzania jak w przypadku pokrycia bitumicznego (w skrajnych przypadkach może wynosić nawet 100 stopni Celsjusza).

Kolejnym dobrym trendem jest korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Coraz częściej możemy również zaobserwować na dachach panele solarne, które znacząco obniżają koszty za zużycie energii oraz redukują emisję CO2.

A jeśli mowa o innowacjach i ekologii, to nic dziwnego, że producenci konstrukcji do modułów fotowoltaicznych oraz stelaży zielonych dachów upatrzyli sobie aluminium jako materiał pierwszego wyboru.

 

Źródło: Hydro Extrusion Poland

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ