Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Polacy budują domy, z myślą o ogrodzie i większej przestrzeni do życia

Ocena: 5
951

Polacy budują domy, bo chcą mieć ogród, więcej przestrzeni do życia oraz uznają to za bardziej opłacalne niż zakup mieszkania – wynika z raportu Oferteo.pl. W 2020 roku popularność domów na wsi spadła na rzecz nieruchomości w małych miastach. Wybierając lokalizację, budujący kierowali się przede wszystkim okolicą i ceną.

 

Fot. Galeco

Wieś traci na rzecz małych miasteczek

Wyniki badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami, pokazują, że w 2020 roku 51% domów w Polsce powstało na terenach wiejskich. Rok wcześniej było to aż 60%. Widać zatem, że wieś to wciąż zdecydowanie najpopularniejsze miejsce budowy, jednak preferencje inwestorów w ubiegłym roku zaczęły się zmieniać. 

W porównaniu do wcześniejszej edycji badania wzrosła liczba osób budujących dom w niedużych miastach. W miejscowościach liczących od 11 do 50 tys. mieszkańców powstało w 2020 roku 15% domów (12% w 2019), a do 10 tys. mieszkańców – 12% (9% w 2019). 

O wyborze działki budowlanej najczęściej decydowały okolica (64%) oraz cena (28%). Co piąty badany wskazał, że zależy mu na rozsądnej odległości od miejsca pracy, a 15% chciało mieszkać niedaleko swojej najbliższej rodziny. Z kolei 19% respondentów wybudowało dom na działce, którą otrzymało z darowizny lub spadku.

 

Dom lepszą inwestycją niż mieszkanie?

 

Uczestnicy badania zostali też zapytani o powody, jakie skłoniły ich do podjęcia decyzji o budowie własnego domu. Najczęściej wśród odpowiedzi pojawiała się chęć zrealizowania marzenia wskazana przed 54% badanych. 38% inwestorów zależało na własnym ogrodzie, a co trzeci chciał zwiększyć powierzchnię mieszkalną.

Aż 40% ankietowanych odpowiedziało, że ich zdaniem budowa domu opłaca się bardziej niż zakup mieszkania. Ta kwestia zależy w dużej mierze od lokalizacji, jednak średnia cena budowy domu w 2020 roku wyniosła w Polsce 485 tys. zł (bez kosztów działki). W przypadku budynków w metrażu 70100 m2 było to około 308 tys. zł. Za 19-arową działkę budowlaną Polacy płacili natomiast blisko 200 tys. zł. Szacunkowo więc koszt całej inwestycji wynosił średnio 508 tys. zł.

Jest to kwota, która wystarczyłaby na zakup niespełna 50-metrowego mieszkania w Warszawie, 53-metrowego lokalu w Krakowie, 60 metrów we Wrocławiu lub prawie 70 metrów w Katowicach [1].


 

[1] Dane Bankier.pl udostępnione przez serwis nieruchomości Otodom.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-styczen-2021-Raport-Bankier-pl-8044186.html

 

 

Źródło: Oferteo

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ