Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Nagroda dla Effenergy DuPont Building Innovations

Ocena: 0
6524
Projekt Effenergy DuPont Building Innovations został nagrodzony przez Komisję Europejską

Hervé Martin (po lewej), szef LIFE Environment i Eco-Innovation Unit, wręcza Wim’owi Maes’owi (po prawej) z DuPont Building Innovations, pamiątkową plakietkę „Best LIFE Project”

Projekt Effenergy DuPont Building Innovations został nagrodzony przez Komisję Europejską w kategorii Best LIFE Environment.

Projekt Effenergy zaprezentował możliwości oszczędzania energii dzięki dwóm najnowszym i niezwykle interesującym produktom, które pochodzą z laboratoriów badawczo-rozwojowych firmy DuPont. Produkty te wspomniane wyżej panele termiczne DuPont™ Energain® i membrany budowlane paroprzepuszczalne DuPont™ Tyvek® Enercor®.

Uroczystość wręczenia nagród przedstawicielom “najlepszych projektów” odbyła się 2 czerwca 2010 w Brukseli podczas Green Week (zielonego tygodnia).

Zużycie energii i komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń, szczególnie podczas upałów, można kontrolować masą termiczną budynku. Nadmierna temperatura we wnętrzu budynku może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie i wydajność przebywających w nim ludzi, co wymusza stosowanie systemów chłodzenia i tym samym zwiększenia zużycia energii.


Montaż paneli DuPont™ Energain® w Hamond High School, Norfolk, Wielka Brytania

Panele DuPont™ Energain® zostały zaprojektowane jako masa termiczna przeznaczona do stosowania w budynkach o niskiej bezwładności termicznej, w których występują znaczne wahania temperatur. W porównaniu do konwencjonalnych mas termicznych (np. beton), panel DuPont™ Energain® o grubości 5 mm zachowuje się podobnie jak beton o grubości 30–40 mm, jest za to o wiele lżejszy i łatwy w montażu. Panel zawiera substancję, której punkt topnienia wynosi 22°C i posiada możliwość pochłaniania i magazynowania ciepła z pomieszczenia. Kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie do 18°C, substancja ta ponownie powraca do stanu stałego, jednocześnie oddając ciepło. Wyniki doświadczeń pokazują, że w warunkach rzeczywistych, zużycie energii, a tym samym koszty ogrzewania mogą zostać obniżone o 15%, natomiast klimatyzacji o 35%.

DuPont™ Tyvek® Enercor® to metalizowana, paroprzepuszczalna membrana posiadająca certyfikat CE. Jest łatwa w montażu na dachach i ścianach. Dzięki metalizowanej powłoce charakteryzującej się niską emisyjnością, membrana zatrzymuje na zewnątrz promieniujące ciepło w lecie oraz zmniejsza utratę ciepła w zimie, pozwalając jednocześnie oddychać konstrukcji i rozprasza wilgoć, co wpływa na poprawę efektywności energetycznej i komfort termiczny w budynku.

Źródło: Dachy, nr 7 (127) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: