Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Koniunktura krajowej branży fotowoltaicznej - podsumowanie 2021 r. na GPW

Ocena: 5
2582

Instytut Energetyki Odnawialnej podsumowuje w swoim raporcie koniunkturę branży fotowoltaicznej w Polsce w 2021 roku.

 

 

Polska - głęboka korekta dla większości spółek PV

Mimo dynamicznego rozwoju projektów fotowoltaicznych jak w Polsce tak i na całym świecie, inwestorzy tak że w Polsce z niepokojem patrzyli na sektor fotowoltaiczny.

Czynniki, które mogły odegrać rolę, poza globalnymi problemami logistycznymi (ich odbicie widać to wyraźniej w indeksie MAC PV), wzrost kosztu frachtu komponentów z Azji, to zapowiedź zmiany systemu rozliczania prosumentów oraz coraz czesterze odmowy przyłączeń do sieci farm PV. W dużym stopniu uderzyło to w przewidywane zyski Columbus Energy – największej spółki wchodzącej w skład indeksu IEO_PV, specjalizującej się głównie w sprzedaży i montażu mikroinstalacji, ale także inwestującej w sektor farm PV. Co ciekawe, wzrosty cen energii na TGE w II połowie ub r. czy ogłoszenie nowego pakietu klimatycznego Fit for 55 nie windowały indeksu.

Indeks rozpoczął miniony rok na poziomie 21 989 pkt, co oznaczało niemal 9 krotny wzrost od początku kalkulacji (styczeń 2019), w tym ponad 3 krotny (dokładnie 233,2% w 2020 r.). Trend wzrostowy utrzymał się do maja, gdy przebił 26 000 pkt. Od tego momentu obserwowano systematyczny spadek, by zakończyć rok na poziomie 13 166 pkt, jest to ok połowa wartości z majowego, historycznego szczytu, oraz 40,1% spadku w skali całego roku.

 

Skład indeksu i kontrybucja poszczególnych spółek.

W skład koszyka wykorzystanego do stworzenia indeksu IEO_PV wchodzą 4 spółki głównego parkietu GPW: ML System, Grodno, Photon Energy oraz Sunex, jak również 3 spółki z rynku alternatywnego New Connect to jest Columbus Energy, 01Cyberaton oraz Novavis (obecnie Voolt). Pierwsze trzy, tj. ML System, Photon Energy i Grodno wchodzą również w skład indeksu mWIG80.

Jeśli chodzi o wyniki poszczególnych spółek, to jedynymi spółkami które nie zmniejszyły swojej wartości rynkowej są ML System oraz Grodno. Mimo ogromnej zmienności w skali roku spółki zakończyły notowania odpowiednio 0,52% i 3,68% na plusie. Pozostałe spółki zanotowały olbrzymie spadki, między 41% a 67% w skali roku. Za niemal 90% (89,85%)spadku indeksu odpowiada zmienność wycen dwóch spółek – Columbus Energy i Photon Energy, z uwagi na głębokość spadku oraz znaczny poziom kapitalizacji tych spółek. Sam Columbus odpowiada za niemal połowę (49,76%) spadku indeksu, zaś Photon za 40%. Kontrybucja ML System i Grodna są ujemne (podwyższały wartość spadającego indeksu), jednak z uwagi na niewielką zmienność są niemal bliskie zeru.

źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ