Gont gontowi nierówny - norma EN 544

Ocena: 0
2309
Od roku 2008 na niemieckim rynku istnieją dwa rodzaje gontów bitumicznych
Od roku 2008 na niemieckim rynku istnieją dwa rodzaje gontów bitumicznych: gonty zgodne z normą EN 544 i tzw. gonty lekkie,  zawierające prawie 40% mniej masy bitumicznej na 1 m2.

Z wprowadzeniem tej normy czołowi producenci gontów porozumieli się w ramach swojego gremium w sprawie przestrzegania minimalnych wymagań, prezentujących najnowszy  stan techniki. Jednym z takich podstawowych warunków spełniających wymagania normy EN 544 jest zawartość bitumu na poziomie co najmniej 1.300 g/m2. Wysoka zawartość bitumu zapewnia szczelność produktu i wydłuża jego żywotność. Tak więc tylko stosowanie się producenta do wytycznych normy EN 544 gwarantuje inwestorowi bezpieczeństwo i daje dekarzowi pewność użycia produktu wysokiej jakości.

W porównaniu z gontami zgodnymi z EN 544, gonty lekkie zawierają niemal 40% mniej bitumu – jego zawartość wynosi tylko ok. 800 g/m2.

Trzeba przyznać jednak, że wyroby z obu grup są dopuszczone do obrotu i posiadają znak CE. Mimo to wytyczne dla pokryć dachowych z gontów bitumicznych jednoznacznie zalecają zastosowanie produktów zgodnych z EN 544. Dekarz układający inne gonty naraża się na zarzut nieprzestrzegania wytycznych.

Wynika z tego, ze sam znak CE nie gwarantuje odpowiedniej jakości wyrobu – dopiero w połączeniu z EN 544 uczestnicy procesu budowlanego dekarz, inwestor i mieszkańcy mogą być spokojni o inwestycję.

(Na podstawie informacji firmy Isola as)

Źródło: Dachy, nr 5 (125) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Który model dachówki ceramicznej płaskiej jest Ci najbardziej znany?
GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ