Tylko 2,5 tony waży żuraw dekarski Klaas K17-24 TSR-H, a jego udźwig wynosi 800 kg. Wysokość haka to 24 m a długość wysunięcia – 26,1 m. Przy obciążeniu do 250 kg zasięg wynosi 18 m. Żuraw wyposażony jest w układ samojezdny sterowany radiowo z podnoszoną przednią osią i jako jedyny w swojej klasie posiada hydrauliczny wierzchołek (tzw. bocian).

Żuraw Klaas K17-24 TSR-H prezentuje swoje możliwości
Wyposażony jest również w system masztowy TSR, odchylane podpory, a także dwa siłowniki wierzchołka. Posiada podwójny siłownik wypadowy, wyciągarkę teleskopu oraz bezprzewodowe sterowanie. Żuraw ma energooszczędny napęd spalinowy, natomiast opcjonalnie można go wyposażyć w system do mocowania akcesoriów.
Dzięki lekkiej i zwartej konstrukcji maszyna doskonale radzi sobie z ograniczeniami miejsca i trudnymi warunkami placu budowy, gdzie tradycyjne dźwigi nie są w stanie dojechać. Ponadto niewielka masa żurawia sprawia, że nie wymaga on przygotowania utwardzonej powierzchni.
Żurawie Klaas bardzo zwinnie transportują ciężkie elementy więźby i pokrycia. Ważna jest precyzyjna praca i możliwość zdalnej obsługi, dzięki czemu operator może być w miejscu, gdzie wykonywane są prace lub rozładunek. Funkcjonalność żurawia zwiększa wyposażenie dodatkowe w postaci kosza roboczego do transportowania ludzi, chwytaka do dachówek, wideł do łat lub desek oraz niecek do przemieszczania gruzu czy zaprawy. Używane są również widły do palet, stoły połaciowe, leje do betonu, zawiesia pasowe oraz widły do paneli solarnych.
Źródło: Dachy, nr (225)