Lutowanie i spawanie to często technologie wykorzystywane w budownictwie. Spawanie polega na łączeniu materiałów poprzez ich nadtopienie w miejscu łączenia z dodaniem lub bez dodania spoiwa. Lutowanie natomiast wykorzystuje do połączenia stopiony metal, który łączy metale nie podlegające stopieniu.
Aby wykonać poprawnie czynności spawania i lutowania potrzebujemy dobrać do wykonywanych prac odpowiednie spawarki, lutownice i palniki.

Lutowanie
Proces lutowania należy prowadzić w temperaturze wyższej od temperatury topnienia lutu, lecz nie wyższej od temperatury topnienia łączonych elementów.
Podstawowe rodzaje lutowania w zależnościod temperatury topnienia lutu:
- lutowanie miękkie (poniżej 450 °C)
- lutowanie twarde (powyżej 450 °C)
Do lutowania używamy lutownicy lub palnika.
Zalety lutowania w pracach dekarskich
- szybka i łatwa metoda pracy
- niepotrzebne dodatkowe nitowanie
- trwała wodoszczelność
- ten sam poziom wytrzymałości szwu co i materiału oryginalnego
- prawidłowo wykonane połączenie osiąga trwałość materiału podstawowego
- połączenia lutowane można w pełni obciążać już bezpośrednio po ich wykonaniu
- estetyczne lutowanie jest wizytówką profesjonalizmu wykonawcy
Więcej o lutowaniu rynien:
Łączenie rynien: lutowanie i klejenie
Lutowany system rynnowy. Fakty i mity
Spawanie
Ta technologia ma wiele odmian, ale na rynku dominują w zastosowaniach dwie najpopularniejsze metody - 1. spawanie elektryczne i 2. spawanie gazowe.
Spawanie elektryczne jest metodą stosowaną często w warunkach domowych. Do tego procesu używamy spawarki elektrycznej, która łączy elementy metalowe przy wykorzystaniu dodatkowego spoiwa, najczęściej w postaci elektrody. Złączenie następuje w wyniku nadtopienia materiału łączonego i elektrody, pod wpływem temperatury łuku elektrycznego powstającego między materiałem a elektrodą.
Spawarki są przydatne w wyspecjalizowanych zastosowaniach, ale również często znajdują się w wyposażeniu osób, które samodzielnie wykonują wszelkie prace wokół domu.
Spawarki inwertorowe i transformatorowe
Podstawowe spawarki elektryczne można podzielić ze względu na konstrukcję na spawarki transformatorowe i inwertorowe. Różnią się one budową wewnętrzną i poprzez to sposobem uzyskania łuku elektrycznego.
Spawarki transformatorowe – które mają zazwyczaj duże wymiary i ciężar, co utrudnia ich przenoszenie. Charakteryzują się one mało skomplikowaną budową, co pomaga w odporności na uszkodzenia mechaniczne. Do ich zalet należy możliwość spawania metodami MMA oraz MIG/MAG oraz możliwość regulowania natężenia prądu elektrycznego. Takie spawarki mają dość długo czas chłodzenia, więc lepiej sprawdzają się przy prostych okazyjnych pracach. Nadają się one dla osób, które potrzebują narzędzia do okazjonalnych prac (spawarki do domu), a przy tym nie dysponują dużym budżetem.
Spawarki inwertorowe – mają niewielkie gabaryty oraz wagę. Ze względu na skomplikowaną budowę są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i powinny być w razie kłopotów serwisowane w wyspecjalizowanych punktach napraw. Charakteryzują się one wysoką sprawnością oraz dużą tolerancją na spadki napięć. W porównaniu do spawarek transformatorowych zużywają niewiele prądu, a także są mało wrażliwe na jakość wykorzystywanych elektrod. Są one polecane do bardziej zaawansowanych prac i do częstszego stosowania w porównaniu do spawarek transformatorowych. Są one często wykorzystywane przez profesjonalistów i osoby, którym zależy na niezawodnym sprzęcie.
Podstawowe rodzaje technologii pracy spawarek
Na rynku można spotkać się z trzema głównymi rodzajami technologii spawarek: MIG-MAG (w której do spawania wykorzystywana jest osłona neutralnego gazu), MMA (proces spawania odbywa się przy użyciu elektrody otulonej) oraz TIG (spawanie odbywa się przy pomocy elektrody nietopliwej).
Wady i zalety spawania TIG
Do zalet spawania TIG należy brak spawalniczych odprysków. Proces TIG umożliwia wykonanie spoin o bardzo wysokiej jakości. Elektroda wolframowa stosowana w TIG umożliwia spawanie w różnych pozycjach.
Technologia TIG wymaga bardzo dużych umiejętności, a sam proces jest stosunkowo wolny. Elektroda wolframowa stosowana w procesach TIG nie jest dostosowana do spawania elementów o znacznej grubości.
Opracowanie redakcyjne