Papa podkładowa

Ocena: 0
1952
Nowością firmy Swisspor Polska w 2009 roku jest papa Bikutop podkładowa 200,  która może być stosowana nie tylko do hydroizolacji, ale także jako bariera antyradonowa.

Fot. Swisspor Polska


Izolacja fundamentów papą Bikutop podkładowa 200 eliminuje zagrożenie przenikania radonu do budynków mieszkalnych, przez co zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc.

Radon jest najcięższym gazem szlachetnym, bezbarwnym, bezwonnym i bez smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i innych cieczach. Jego źródłem jest rad zawarty w skorupie ziemskiej. Radon ulega przemianie promieniotwórczej, która powoduje powstanie, również promieniotwórczych, produktów jego rozpadu, które mogą być wdychane i osadzać się w drzewie oskrzelowym płuc. Może to być przyczyną chorób nowotworowych. Przedostanie się radonu do budynku jest zależne przede wszystkim od rodzaju podłoża i stopnia odizolowania od niego budynku. W lecie na skutek ogrzewania wytwarza się inwersja temperatur zapobiegająca wydostawaniu się radonu, natomiast zimą tworzą się strefy o jego wzmożonym wydzielaniu. Na obecność radonu najbardziej narażone są kuchnie i łazienki.
W mniejszym stopniu dotyczy to pokoi mieszkalnych.

Źródło: Dachy, nr 5 (113) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Dachy - krok po kroku

Polecamy