Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Odpowiednia termoizolacja tarasów dachowych

Ocena: 5
6271

Taras to bardzo specjalne miejsce w domu. Poranna kawa na świeżym powietrzu, czy chwila na słońcu czasem wystarczą, by przerwać codzienną gonitwę i naładować baterie. Jednak od strony projektowej i wykonawczej taras tarasowi nierówny.

 

"Kluczowe jest to, czy taras powstaje na gruncie, czy też jest to taras dachowy, co oznacza, że jest pod nim inne pomieszczenie. Jeśli jest, musimy mu zapewnić prawidłową izolację od góry" - podkreśla Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin. W takich sytuacjach wykorzystuje się tzw. stropodach.

Taras to część domu

Trzeba pamiętać, że taras, a zwłaszcza taras dachowy, to część domu. Nie należy o nim myśleć jako o zewnętrznej dobudówce. Właściwe zaprojektowanie izolacji termicznej w każdym pomieszczeniu i z uwzględnieniem wszystkich typów przegród, takich jak właśnie podłogi czy stropy, składa się na dobre ocieplenie całego domu. To przekłada się nie tylko na komfort i wygodę (pamiętajmy, że izolacja spełnia swoją funkcję zarówno zimą - chroni przed utratą ciepła - jak i latem - ogranicza nadmierne ogrzewanie się pomieszczeń), ale także na wysokość rachunków.

Jeśli taras został zaprojektowany nad innym pomieszczeniem, termoizolację można położyć z wykorzystaniem jednej z dwóch metod: dachu tradycyjnego i dachu odwróconego. Różnią się one układem warstw. "Najprościej mówiąc, przy dachu odwróconym warstwa izolacji termicznej znajduje się nad warstwą izolacji przeciwwilgociowej" - wyjaśnia Renata Ciszewska. Każda z tych metod wymaga zastosowania dedykowanych im produktów. W przypadku metody dachu odwróconego jako warstwa termoizolacji sprawdzi się np. styropian Hydromin Super, natomiast w układzie tradycyjnym można sięgnąć po DP CS PRO 100. "Należy do rodziny styropianów podkładowych, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenie, dlatego stosowane są do izolacji podłóg i stropów, w tym również tarasów budowanych nad innym pomieszczeniem" - mówi doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin. Płyty DP CS PRO 100 wytrzymują obciążenie nawet do 3 ton na metr kw.

Taras łatwo zepsuć

Termoizolacja w przypadku tarasów dachowych, czyli znajdujących się nad innym pomieszczeniem, ma znaczenie nie tylko dla prawidłowego działania ocieplenia całego domu, ale także dla trwałości samego tarasu. Położenie właściwej izolacji jest kluczowe, by chronić pomieszczenia znajdujące się pod tarasem przed wychłodzeniem, a także aby uniknąć naprężeń w płycie tarasowej. Mogą one doprowadzić do zniszczenia posadzki czy innych elementów wykończeniowych na tarasie, a nawet jego konstrukcji. "Taras to miejsce, które właściwie służy tylko przyjemności. Coś wygodnego do siedzenia, trochę zieleni i już mamy enklawę, w której możemy się wyciszyć i zrelaksować. Nic zatem dziwnego, że starannie wybieramy na taras ładne rzeczy i kolory, z którymi najlepiej się czujemy. Efekt ten łatwo jednak można zniszczyć, gdy zaniedbania przy wykonaniu tarasu zaczynają być widoczne np. płytki pękają lub się kruszą, a na suficie pomieszczenia pod tarasem występuje wilgoć" - podsumowuje Renata Ciszewska.

Źródło i zdjęcie: Styropmin

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ