Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Nowa pilarka mieczowa

Ocena: 5
3080

Marka Protool wzbogaciła swoją ofertę o nową pilarkę mieczową UniverS.


fot. Tooltechnic

Jest to wyjątkowe urządzenie, które umożliwia cięcie na głębokość 200 mm, waży tylko 6,5 kg, a przy współpracy z szyną prowadzącą zapewnia niezwykłą precyzję przekrojów. Zarówno podczas cięć poprzecznych, jak i przy wykonywaniu przekrojów pod kątem 60° w drewnie lub twardych materiałach izolacyjnych (np. płyty z włókna drzewnego), UniverS pozwala pracować szybko i dokładnie.

Pilarka mieczowa UniverS łączy zalety piły łańcuchowej i ręcznej pilarki tarczowej z szyną prowadzącą w jednym, wyjątkowym systemie o uniwersalnym zastosowaniu. Narzędzie  tnie zarówno drewno, jak i twarde materiały izolacyjne o grubościach do 200 mm. Niewielka UniverS wyposażona jest w ergonomiczne uchwyty, pozwalające na bezpieczne prowadzenie urządzenia na budowie. Odpowiedni wybór łańcucha tnącego (łańcuch uniwersalny, do cięć wzdłużnych lub poprzecznych) zapewnia najwyższą jakość cięcia w każdej sytuacji roboczej.

Waga pilarki to 6,5 kg – co stanowi zaledwie 30% wagi ręcznej pilarki tarczowej o porównywalnej głębokości cięcia. Niewielki ciężar umożliwia cieślom różnorakie możliwości jej zastosowania. Przykładowo przy renowacji starych szkieletów drewnianych oraz zasadniczo wszędzie tam, gdzie duże ręczne pilarki tarczowe stanowią bardziej utrudnienie niż pomoc – np. przy pracach na dachu. Poza obróbką drewna, UniverS doskonale nadaje się do cięcia twardych materiałów izolacyjnych, np. coraz bardziej popularnych płyt z włókna drzewnego.fot. Tooltechnic

W kombinacji z szyną prowadzącą GRP/2 i przykładnicą kątową z precyzyjną skalą pilarka umożliwia wykonywanie dokładnych cięć poprzecznych o głębokości do 200 mm oraz cięć ukośnych do 60°. Maksymalna grubość materiału przy cięciu pod kątem 45° wynosi 140 mm, zaś przy cięciu pod kątem 60° – 100 mm. Szyna prowadząca pozwala wykonywać precyzyjne i wolne od wyrwań cięcia poprzeczne, ukośne lub wzdłużne. Nowy system szybkiego mocowania GRP-Rapid pozwala pewnie i dokładnie zamocować szynę prowadzącą w ciągu kilku sekund, zapewniając w ten sposób perfekcyjne cięcie.

Kolejną niezwykłą cechą nowej pilarki jest beznarzędziowa wymiana łańcuchów tnących. Wystarczy odkręcić nakrętkę FastFix, zdjąć osłonę miecza, wymienić łańcuch, zatrzasnąć nakrętkę i maszyna jest w pełni gotowa do pracy. Naciąg łańcucha ustawia się za pomocą pokrętła, bez użycia klucza.


fot. Tooltechnic

Prowadnicę łańcucha można odchylić o 10°. Cięcie pod skosem umożliwia szybką i pozbawioną szarpnięć pracę oraz uzyskanie gładkich powierzchni cięcia.

Pilarkę UniverS można przechylać dokładnie na krawędzi cięcia, bez przestawiania – nawet przy cięciach pod kątem do 60°. Ponadto maszyna dostosowana jest do współpracy z odkurzaczem. Dzięki temu wszelkie wióry i pyły powstające podczas pracy mogą być skutecznie odciągnięte. Profesjonaliści doceniają tą możliwość zwłaszcza podczas obróbki materiałów izolacyjnych takich jak płyty z włókna drzewnego.

Ergonomiczne uchwyty z osłoną ze specjalnej gumy zapewniają pewne trzymanie narzędzia. Dodatkowy uchwyt w tylnej części urządzenia sprawia, że prowadzenie pilarki jest niezwykle wygodne. Smarowanie łańcucha reguluje się za pomocą pokrętła, bez użycia narzędzi, co pozwala łatwo i sprawnie dostosować pilarkę do różnych prac. Podobnie jak inne urządzenia marki Protool, także UniverS i wyposażenie do niej można wygodnie przechowywać w Systainerze.

 
Źródło: Dachy, nr (118) 
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: