Najczęstsze błędy przy wyborze kolektorów słonecznych

Ocena: 0
3554
Gdy ceny paliw stale rosną, ogrzewanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej staje się coraz droższe. W takim momencie zaczynamy się zastanawiać jak zmniejszyć rachunki. Rozwiązaniem jest inwestycja w kolektory słoneczne (np. Vitosol 200-F), które w okresach przejściowych oraz letnich eliminują konieczność włączania źródła ciepła do przygotowania c.w.u., tym samym oszczędności w paliwie osiągają nawet 60%.

Decydując się na instalację solarną, bardzo często inwestorzy popełniają kilka szczególnych błędów, w następstwie których instalacja nie zapewnia osiągnięcia efektu ekonomicznego i ekologicznego. A przecież taka inwestycja ma nam służyć przez lata z zamierzeniem bezawaryjności.

Powiedzenie "Co tanie, to drogie" znajduje swoje potwierdzenie w przypadku instalacji solarnych. Zwykle tanie systemy wykonane są z wątpliwej jakości materiałów, które nie są wytrzymałe na warunki atmosferyczne. W trakcie eksploatacji ulegają szybkiemu procesowi starzenia, np. elementy kolektora rdzewieją, szyby solarne nieodporne na gradobicia ulegają uszkodzeniom itp. Inwestycyjnie taki układ solarny jest tani, jednak w trakcie eksploatacji ulega wielu usterkom a nawet całkowitemu zniszczeniu co generuje kolejne koszty.

Obecnie na rynku wybór kolektorów słonecznych jest bardzo duży, jednak w zdecydowanej większości są one produkowane na Dalekim Wchodzie. Takie kolektory charakteryzują się zastosowaniem niskiej jakości materiałów oraz niesolidnym wykonaniem. Poza tym nie są projektowane na polskie warunki klimatyczne, w konsekwencji czego na początku eksploatacji uzyskują deklarowane sprawności, jednak już nawet po roku ich osiągi drastycznie spadają - przez co stają się prawie bezużyteczne i wymagają wymiany.

Jeszcze w tym roku  jest możliwe uzyskanie dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wcześniej do kosztów kwalifikowanych pod uwagę była brana powierzchnia całkowita kolektora słonecznego, czyli powierzchnia absorbera + obudowa kolektora. Jednak najważniejszą częścią jest przecież powierzchnia czynna, czyli ta która "pracuje". W wielu przypadkach kolektor słoneczny posiada dużą powierzchnię całkowitą natomiast powierzchnia czynna jest o wiele mniejsza. Na szczęście obecnie zmieniły się zasady przyznawania dotacji, która jest naliczana na podstawie powierzchni czynnej kolektora słonecznego.

W przypadku kolektorów rurowych bardzo często przy wyborze następuje porównanie ofert producentów na podstawie ilości rur proponowanych kolektorów. Jest to błędne podejście, ponieważ  najważniejsza jest powierzchnia absorbera. Czasem większa ilość rur w kolektorze posiada mniejszą powierzchnię czynną a co za tym idzie uzyski energetyczne są niższe. Różnica może również wynikać z porównania rurowych kolektorów słonecznych o typie pracy heat-pipe i kolektorów z przepływem bezpośrednim. Oba kolektory o takiej samej ilości rur mogą różnić się sprawnościami.

Przy wyborze instalacji solarnej sprzedający deklaruje najwyższe parametry kolektora słonecznego poparte certyfikatem SOLAR KEYMARK. To uspokaja inwestora i zapewnia że wybrał najlepszą z możliwych opcji. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę, że wszystkie kolektory na rynku  posiadają ten certyfikat, ponieważ jest on dokumentem potwierdzającym przeprowadzone badania kolektora. Konieczne jest porównanie parametrów zawartych w certyfikacie,  gdyż sprawności różnych typów solarów mogą różnić się nawet o 60%.

Inwestor decydując się na instalację solarną rozpatruje przede wszystkim cenę oraz jakość urządzeń, natomiast nie zastanawia się nad dostępnością serwisu. Warto uwzględnić również ten element i wybierać producentów o stabilnej pozycji i renomie, np. Viessmann. Zdarza się że firmy sprzedające kolektory chińskie bardzo często znikają z rynku i trzeba szukać serwisu na własną rękę.

Oprócz jakości wybieranych systemów solarnych bardzo ważny jest wybór wykonawcy z doświadczeniem branżowym. Nawet najlepszy system wykonany przez niedoświadczonych instalatorów nie będzie działał poprawnie. Nieprawidłowy montaż systemu może spowodować wiele problemów: pracę układu z obniżona sprawnością, starty ciepła, nieosiągnięcie deklarowanych uzysków energetycznych, a nawet usterki systemu.

Stojąc przed wyborem instalacji solarnej nie należy sugerować się jedynie ceną, ale zwracać uwagę na jakość elementów systemu, a także ich możliwości energetyczne.

Źródło: MABAPA
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Dachy - krok po kroku

Polecamy