Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Jakie dachy wybierają Polacy? Odpowiada Superdekarz

Ocena: 0
1672

Jakie dachy podobają się Polakom i jaka jest nasza świadomość odnośnie dostępnej oferty różnego rodzaju modeli oraz dodatkowych elementów do budowy dachu? Oto wnioski z badania "Pod pewnym dachem 2019" przeprowadzonego przez portal SUPERDEKARZ.PL w okresie listopad 2019 - styczeń 2020.

W badaniu "Pod pewnym dachem" wzięły udział osoby, które już są właścicielami domu lub w przeszłości budowały dom, a także osoby, które planują budowę w przyszłości. Celem badania (ankieta on-line) było sprawdzenie, m.in. kto ma ostateczny wpływa na wybór rodzaju dachu oraz ekipy dekarskiej, jakie decyzje podejmują inwestorzy i co nimi kieruje, a także jaki jest ich poziom świadomości dotyczący zakupów innych elementów dachowych oraz otwartość na technologie pozwalające na oszczędzanie energii.

Kto i co wpływa na nasze decyzje?

Wśród posiadaczy domu aż 78% podjęło decyzję o wyborze pokrycia dachowego samodzielnie lub w porozumieniu z partnerem, a 19% skłoniło się do propozycji firmy dekarskiej lub budowlanej.
Na wybór ekipy dekarskiej w największym stopniu wpływ miały rekomendacje znajomych (37%), ale równie ważna była dobra oferta i wrażenie, jakie zrobiła firma podczas spotkania (23,3%). Na pytanie "Co miałoby dla Ciebie największe znaczenie przy wyborze ekipy kładącej dach", osoby planujące budowę odpowiedziały odwrotnie: doświadczenie w kładzeniu danego typu pokrycia dachowego (46,2%), a na drugim miejscu polecenie znajomych (35,4%). Zdecydowana większość tej grupy respondentów (75,4%) przy wyborze dekarza brałaby pod uwagę posiadane przez dekarza nagrody i certyfikaty udzielane przez producenta materiałów dachowych. Deklarują oni, że zakup materiałów budowlanych wolałaby zlecić firmie dekarskiej (54%), niż dokonywać ich samodzielnie.

Jakie dachy wybieramy?

Wśród osób posiadających domy 32% posiada dach kryty dachówką ceramiczną, 25% blachodachówką, na trzecim miejscu 15,6% eternitem (to prawdopodobnie właściciele starszych domów, które potencjalnie wymagać będą wymiany pokrycia dachowego). To nieco inny wynik niż ten opublikowany w opracowaniu "Rynek pokryć dachowych w Polsce - Prognozy rozwoju na lata 2018-2021", gdzie ankietowanymi byli przedstawiciele firm dekarskich. Zadeklarowali oni, że w ostatnim roku budujący wybierali blachodachówkę (44%), a za nią dachówkę ceramiczną (39%).
Wśród osób, które jeszcze nie posiadają własnego domu, 66% wybrałyby dach dwuspadowy, wielospadowy 20% a płaski ok 10%.  Ta grupa deklaruje również, że poszukiwania produktów na swój dach rozpoczęłaby najpierw od blachodachówki (40%) i nieznacznie mniej, bo 39% - od dachówki ceramicznej.

Modna czerń z połyskiem

Co w głównej mierze zadecydowało o wyborze materiału na pokrycie dachu? Można by podsumować: jesteśmy praktycznymi estetami. Na pierwszym miejscu znalazła się bowiem stylistyka - końcowy efekt pasujący do projektu domu (34,4%), dalej relacja jakości do ceny (30%) oraz kolor i wykończenie pokrycia (21,1%).

Odpowiedzi na pytanie "W jakim kolorze jest twój dach?" potwierdzają, że lubimy modną szarość i czerń (48,9%), ale zamiłowanie do tradycji nie mija - czerwony dach posiada (22,2%) a brązowy (15,6%). Podobne wyniki pokazują preferencje osób, które planują budowę domu: 43,1% wybrałoby dach w kolorze szarym, 20% czarnym, a w tradycyjnym czerwonym lub brązowym ok 24%.

Jakie dachy podobają się nam najbardziej?

Większość zwraca uwagę na lekko błyszczącą dachówką (43,3%), nieco mniej na matową (32,2%), a na dach płaski wskazało 8,9% ankietowanych. Na dachach skośnych najbardziej podoba nam się nowoczesna dachówka płaska (32,2%), potem holenderka płaska i tradycyjna karpiówka (po ok 22%).

Akcesoria dachowe

Przystępując do budowy myślimy głównie o materiale, kolorze i stylistyce, natomiast niewidoczne elementy dachu często pozostają w tyle naszych rozważań. Potwierdzają to odpowiedzi. Zdecydowana większość, bo 71% wybrało rodzaj ocieplenia, 62% folię lub membranę paroprzepuszczalną, natomiast w małym stopniu wybieramy rodzaj izolacji nakrokwiowej, oraz papy bitumicznej i membrany syntetycznej - w przypadku płaskich dachów, pozostawiając wybór w gestii wykonawcy.
Trudny do wykonania, ale oddających mistrzostwo dekarza dach z woli okiem oraz ozdoby dachowe posiada zaledwie 8% ankietowanych.

Wśród osób, które wzięły udział w badaniu, ponad 54% nie posiada zabezpieczeń przeciwśniegowych, co być może można tłumaczyć coraz rzadszymi opadami śniegu w Polsce. Jednak aż 49% ankietowanych twierdzi, że nie posiada stopni kominiarskich, co dziwi z uwagi na niezbędność tego elementu dachu do przeglądów kominiarskich (wymaganych przez ubezpieczycieli budynków) czy innych prac montażowych (np. anten, solarów) a także konserwacji dachów skośnych.

Technologie i utrzymanie dachu

Czy jesteśmy otwarci na nowe technologie i energooszczędne rozwiązania? Rosnące ceny energii elektrycznej z pewnością wpływają na trendy, bo aż 36,7% rozważa w najbliższym czasie renowację dachu wraz instalację paneli fotowoltaicznych produkujących energię i 28,9% jeszcze nie myślało nad tym rozwiązaniem, ale bierze je pod uwagę. Wśród planujących budowę 62,5% przy budowie dachu rozważałaby zakup i instalację paneli fotowoltaicznych produkujących energię, 25% bierze to pod uwagę, a nie zaledwie 12,5%.

Konserwacja dachu nie jest naszą najmocniejszą stroną. Na pytanie "Jak często wykonujesz profesjonalny przegląd swojego dachu?" zaledwie 29% wykonuje przegląd co rok, 13% co dwa lata, a 58% w ogóle o tym nie myślało.

Osoby planujące budowę aż w 94% skorzystałoby z okazji otrzymania gwarancji producenta na prawidłowe funkcjonowanie dachu przez min. 15 lat. Jest to pierwsza i jedyna na rynku Gwarancja, która obejmuje nie tylko poszczególne produkty, ale cały system dachowy.

Dobre decyzje!

Czy jesteśmy zadowoleni z podjętych decyzji? Wygląda na to, że tak! Zdecydowana większość ankietowanych (ok. 75%) wybrałaby ponownie ten sam rodzaj pokrycia, kolor, model i producenta. Wygląda na to, że choć cały proces budowy domu i dachu przysparza nam sporo stresu i zabiera wiele czasu, to cieszy nas seria dokonanych wyborów i życie pod wymarzonym dachem!

Źródło i zdjęcie: Superdekarz

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Aktualności

SunRoof, międzynarodowy startup tworzący dachy solarne 2w1 i technologię do zarządzania energią, nawiązał współpracę z Polskimi Hurtowniami ...

Polski rynek firm z sektora dekarskiego dynamicznie się rozwija. Rodzimi producenci proponują coraz to nowe technologie i produkty, które us...

Trybunał Sprawiedliwości potwierdził prawo Komisji Europejskiej do ustalania priorytetów w zakresie spraw z dziedziny konkurencji. Swoją dec...

Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów, które oddaj...

Eksperci Akademii CREATON spotkali się już z ponad 450 dekarzami podczas 120 wizyt przeprowadzonych w ramach trwającej od maja V edycji akcj...

Ruukki Construction kontynuuje strategię rozwoju i inwestuje około 4 miliony euro w nową linię produkcyjną systemów rynnowych w swoim zakład...

Leksykon dachów

W budynkach bez stropów drewnianych oraz w celu uzyskania większej, wolnej przestrzeni pod dachem mają zastosowanie konstrukcje dachowe bez ...

  Podobno każdy człowiek rodzi się z jakimś darem bożym, który powinien w swoim życiu doczesnym odkryć i rozwinąć. W naszych czasach jest...

Jednym z wielu problemów dawnego budownictwa były odpowiedniej jakości dachy. Miały one bowiem chronić budynki nie tylko przed niekorzystnym...

  W odległych czasach największym szacunkiem cieszyli się ludzie starsi, tzw. starszyzna plemienna, prezentująca doświadczenie i wiedzę. ...

Dziś okna dachowe stanowią dopracowany technicznie element standardowego wykończenia budynku. Ich historia to około 150 lat pomysłów, techni...

Najbardziej znaną wieżą w naszej kulturze jest biblijna wieża Babel, która budowana przez ludzi miała sięgać nieba, za co Bóg ukarał ich, mi...