Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dwuścienny system kominowy

Ocena: 5
2026

Domy wybudowane podczas boomu budowlanego lat 90. w większości wymagają już gruntownych remontów – wśród priorytetów często znajduje się wymiana instalacji grzewczej na bardziej efektywną i nowoczesną. Przeszkodą może okazać się jednak brak wolnego szachtu kominowego. Czy jest na to jakiś sposób?

 

 

Brak wolnego szachtu nie będzie stanowił przeszkody, jeśli wybierzemy odpowiedni system kominowy. Dobrym wyjściem jest zastosowanie dwuściennych rozwiązań, które nie tylko nie wymagają dodatkowego miejsca, ale i estetycznie wyglądają. 

 

Trzy główne zalety dwuściennych systemów kominowych

 

Szerokie możliwości zastosowań to cecha, którą najczęściej podkreślają inwestorzy zadowoleni z tego rozwiązania. Dwuścienne systemy kominowe nadają się bowiem zarówno do montażu w wolnym szachcie, jak i na zewnątrz budynku. Dzięki temu nie ma problemu z koniecznością montażu urządzenia grzewczego w konkretnym miejscu domu. 

 

Estetyka to również ważny aspekt. Dwuścienne systemy kominowe nie szpecą budynku ani nie wymagają dodatkowego obudowania. Jest to cecha o tyle istotna, że w ramach modernizacji budynków z lat 90. bardzo często gruntownie odświeżana jest także elewacja. Najnowsze trendy wyraźnie różnią się od tych sprzed 30 lat. Obecnie dominuje jasny, prosty, skandynawski design. Nierzadko na elewacjach pojawią się elementy drewniane, z którymi metalowy chromowany przewód kominowy dobrze się wizualnie komponuje. 

 

Niewielka masa własna również sprzyja renowacjom. Kominy dwuścienne można bez problemu zamontować bezpośrednio na ścianie budynku bez konieczności stawania uzupełniających konstrukcji. 

 

 

Dwuścienne systemy od MK – rozwiązania na miarę potrzeb

 

W zakresie dwuściennych rozwiązań kominowych MK Żary, polski producent będący jednocześnie częścią europejskiej grupy Sphering, ma bogate doświadczenia potwierdzone na tysiącach inwestycji. 

 

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dwuścienny system MKD stosowany do kotłów atmosferycznych i kominków. MKD występuje w dwóch wersjach – Standard oraz Premium, opiera się na działaniu w podciśnieniu i może pracować w maksymalnej temperaturze 600°C.

W rodzinie tych systemów znajdują się także inne rozwiązania.

 

MKKD to z kolei system dwuścienny z uszczelką, do zastosowania jako samodzielny komin zewnętrzny, do tzw. kotłów kondensacyjnych. Wszystkie elementy wewnętrzne w systemie są całkowicie szczelne, posiada również przetłoczenia pod uszczelki. Występuje w wersji Standard (kotły na olej i gaz), może pracować w temperaturach od 120°C do 200°C.

 

Trzecim rozwiązaniem jest żaroodporny system dwuścienny 30MKDZ, który znajdzie zastosowanie przy kotłach z paliwem stałym. Występuje wyłącznie w wersji Premium (drewno, pellet, Eko-groszek), może pracować maksymalnie w temperaturze do 600°C, opierając się na działaniu w podciśnieniu.

 

Źródło: MK

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ