Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Czy styropian sprawdzi się jako izolacja dachu płaskiego?

Ocena: 5
2029

Jednym z poważniejszych wyzwań, jakie stawia przed inwestorem konstrukcja dachu płaskiego, jest zapewnienie skutecznego i niezakłóconego spływu wody z połaci. Każda nierówność na dachu, a także dodatkowe montowane na nim urządzenia, zwiększają ryzyko tzw. zastoin, a tym samym uszkodzenia dachu.

Dachy płaskie - popularne i wykorzystywane w nowoczesnych bryłach - mają zazwyczaj nachylenie na poziomie kilku stopni (między 11 a 3 stopnie). O ogólnych założeniach konstrukcji przesądza projekt budynku, trzeba jednak pamiętać, że wybór materiałów budowlanych może znacząco poprawić lub utrudnić późniejszą eksploatację.

W przypadku dachu płaskiego wybór systemu ociepleniowego dedykowanego właśnie dachom będzie miał wpływ nie tylko na komfort cieplny wewnątrz budynku, ale także na skuteczność odprowadzania wody z dachu na zewnątrz i ostatecznie do kanalizacji deszczowej. Pamiętajmy, że odpływy wody (rynny, wpusty) są rozmieszczone w pewnej odległości od siebie, dlatego ważne jest, by woda mogła do nich spływać swobodnie. Inaczej może spowodować poważne uszkodzenia powierzchni dachu.

"Dobrym sposobem na to, by zapewnić odpowiednie profilowanie dachu, jest zastosowanie styropianowego systemu spadkowego" - mówi Arkadiusz Zdybel, projektant spadków dachowych i doradca techniczny w firmie Styropmin.

Jeden dom, jeden projekt

Na system spadkowy Styropminu składają się zarówno płyty jednospadowe, jak i dwuspadowe. A dodatkowo są dostępne w dwóch wersjach: grzbietowej (spadki na zewnątrz) i koszowej (spadki do wewnątrz). "Co najważniejsze, projekt systemu ocieplenia jest zawsze indywidualny, przygotowywany na potrzeby konkretnego budynku" - dodaje Arkadiusz Zdybel.

Projekt powstaje na podstawie rzutu dachu i przekroju budynku, z uwzględnieniem informacji o minimalnej wysokości termoizolacji oraz o nachyleniu dachu. Dopiero na tej podstawie otrzymujemy wycięte, oznakowane i gotowe do wykorzystania płyty styropianowe. Mogą one występować również w postaci klinów spadkowych. Styropmin przygotowuje także specyfikację dotyczącą rozmieszczenia poszczególnych elementów na dachu oraz dostarcza instrukcję montażu.

"Zastosowanie takiego rozwiązania, jak specjalistyczny styropianowy system spadkowy, to kilka korzyści w jednym: zapobiega spiętrzeniu się wody oraz zaleganiu kurzu czy mułu. I nie zapominajmy o podstawowym efekcie, czyli zapewnieniu właściwej izolacji cieplnej tak wymagającego elementu domu, jakim jest dach, który przecież latem mocno się nagrzewa, a zimą musi dać opór mrozom" - podsumowuje Arkadiusz Zdybel.

Czy wiesz że...

System spadkowy Styropmin wykonany jest zarówno z białych, jak i szarych styropianów. Posiada bardzo dobre parametry izolacyjne, które sprawdzą się także w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Płyty dachowe Styropmin mają współczynnik przewodzenia ciepła tzw. lambdę od λ ≤ 0,038 do λ ≤ 0,030.

Źródło i zdjęcie: Styropmin

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ