Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Rola okien w nurcie biophilic design

Ocena: 5
3292

Odkąd życie nabrało szaleńczego tempa, a miasta przemieniły się w betonowe lasy pełne samochodów, asfaltowych dróg i wysokich budynków, w ludziach obudziła się tęsknota za tym, co naturalne. W myśl nurtu biophilic design człowiek powinien dążyć do ponownego połączenia się z naturą wykorzystując do tego najlepsze technologie i wysokiej jakości materiały. Aby odnaleźć spokój ducha należy zadbać o miejsca, w których na co dzień przebywamy, ze szczególnym uwzględnieniem domów i mieszkań. Tu naszą uwagę powinny zwrócić okna będące pomostem między wnętrzem a światem przyrody. Czy naprawdę mogą pomóc nam żyć w zgodzie z naturą?

 

Jesteśmy połączonym z sobą światem


Cieszący się coraz większym zainteresowaniem nurt biophilic design to nie tylko nowy trend budowlany i wnętrzarski, lecz przede wszystkim styl życia, który ma na celu uzmysłowić każdemu z nas, że stanowimy nieodłączną część natury, a osiągnięcie wewnętrznej równowagi będzie możliwe dopiero wówczas, gdy powrócimy do korzeni. Nie bez powodu rdzenni Amerykanie wierzyli w istnienie Kręgu Życia – harmonii i wymiany energii między człowiekiem a biosferą, której przypisywano cechy metafizyczne. Obecnie dobroczynny wpływ fauny i flory na ludzką psychikę to teza potwierdzona wieloma badaniami naukowymi, dlatego tak ważnym dla naszego samopoczucia aspektem jest przebywanie wśród zieleni.Ukojenie za szkłemZgodnie z biophilic design człowiek powinien pracować, uczyć się i mieszkać w budynkach wyposażonych w zaawansowaną technologię, która zapewni mu dostęp do świeżego powietrza, maksymalnej ilości naturalnego światła oraz optymalnej dla funkcjonowania temperatury. Również aranżacja wnętrz nie jest tu bez znaczenia – należy wybierać naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień oraz kojące barwy ziemi. Istotną kwestią jest obecność dużej ilości roślin – najlepiej w postaci domowej dżungli.

 

Rola okien 

 

Zgodnie z biophilic design człowiek powinien pracować, uczyć się i mieszkać w budynkach wyposażonych w zaawansowaną technologię, która zapewni mu dostęp do świeżego powietrza, maksymalnej ilości naturalnego światła oraz optymalnej dla funkcjonowania temperatury. Również aranżacja wnętrz nie jest tu bez znaczenia – należy wybierać naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień oraz kojące barwy ziemi. Istotną kwestią jest obecność dużej ilości roślin – najlepiej w postaci domowej dżungli.

 

 

Gorącym trendem, wpisującym się w nurt biofilii, jest otwieranie salonów czy jadalni na malownicze krajobrazy znajdujące się po drugiej stronie okien oraz to, ile światła słonecznego dociera do naszych wnętrz. Promienie porannego słońca rozlewające się miękko po podłodze czy czerwona poświata zachodu to nie tylko spektakularny efekt wizualny, ale przede wszystkim lepsze zdrowie i humor. Zaproszenie natury i słońca do domu doda nam energii do działania i pozytywnie nastroi na resztę dnia. Jak to osiągnąć? Stosując wielkogabarytowe przeszklenia, które zupełnie zmieniają optykę wnętrza – dzięki wąskim profilom nie ograniczają pola widzenia i pozwalają tworzyć imponujące, panoramiczne widoki.

 

Zielony standard biophilic design

 

Twierdzenie, że postęp cywilizacyjny i urbanizacja pozbawia nas szacunku do żywej materii, jest daleko idącym oskarżeniem. To właśnie dzięki zaawansowanej technologii branża budowlana otwiera przed nami coraz nowsze możliwości i potrafi dziś zatroszczyć się zarówno o ludzi, jak i planetę. Budujemy niskoenergetyczne domy, dbamy o maksymalną termoizolacyjność obiektów, stosujemy fotowoltaikę oraz domowe elektrownie wiatrowe. Wszystko po to, by nie musieć korzystać z paliw kopalnych i zmniejszyć ślad węglowy. Projektowanie i urządzanie w poszanowaniu natury jest zgodne nie tylko z obowiązującymi Warunkami Technicznymi, lecz również idealnie wpisuje się w koncepcję biofilii.

Stojąc na straży szczelności przegrody zewnętrznej stawianego od podstaw lub remontowanego domu, jeszcze baczniej niż kiedyś powinniśmy sprawdzać parametry okien. Dzięki nowoczesnym szybom i skrojonej na wymiar stolarce innowacyjne rozwiązania nie tylko otworzą pomieszczenia na piękno zewnętrznego świata i wpuszczą do środka jeszcze więcej światła dziennego, ale zadbają o bilans termiczny budynku zatrzymując ciepło wewnątrz. Tym samym pomogą zmniejszyć ilość pobieranego prądu, obniżając rachunki w okresie jesienno-zimowym.

 

Źródło: OknoPlus

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ