Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Budowa osiedla Polskich Domów Drewnianych w Łodzi

Ocena: 5
3089

Kończą się prace konstrukcyjne osiedla Polskich Domów Drewnianych „Domy na Pszennej” w Łodzi. Dzięki wykorzystaniu prefabrykacji oraz technologii Wood Core House, elementy domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej powstają w ekspresowym tempie i są montowane bez użycia ciężkiego sprzętu. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm RISER i RISER.domy.

 

W Łodzi przy ul. Pszennej powstaje osiedle 11 domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, które powstają w technologii szkieletu drewnianego. Elementy budynków systemu Wood Core House, tworzone są w fabryce producenta zlokalizowanej w Jaworznie. Na hali produkcyjnej produkowane są typowe i zawsze powtarzalne elementy systemu. Natomiast pozostałe, niestandardowe elementy wykonywane są zgodnie z indywidualnym projektem. W przypadku osiedla w Łodzi 70% elementów było standardowych. Pozostałe zostały wyprodukowane w zaledwie kilka dni. Paczki zawierające wszystkie elementy były transportowane na plac budowy.

 

 

– Prefabrykowane elementy systemu Wood Core House mają wiele zalet. Przede wszystkim moduły, z których budujemy konstrukcję, ważą mniej niż 100 kg i mogą być przenoszone bez użycia dźwigu. Do każdego budynku oddzielnie zapakowany jest zestaw łączników, kotew i śrub, których miejsce użycia jest jasno wskazane w instrukcji montażu. Moduły składowane są w jednym miejscu przez co zachowujemy porządek i czystość na placu budowy. Budowa nie jest uciążliwa dla okolicznych mieszkańców, bo ekipa budowlana składa się z kilku osób, a prace odbywają się bez konieczności użycia ciężkiego sprzętu czy specjalistycznych narzędzi budowlanych - mówi Tomasz Wachelka, Kierownik Działu Technicznego, RISER.domy.

Szybkość budowy, bezpieczeństwo i ekologia

Aktualnie na placu budowy przy ul. Pszennej zakończony został montaż konstrukcji nośnej wszystkich budynków. Montowane są ostatnie partie prefabrykowanych wiązarów dachowych. W następnych tygodniach będą prowadzone prace związane z instalacjami wewnętrznymi, posadzkami i wykończeniem. W tym samym czasie będą odbywać się prace nad elewacją budynków. 

– Tempo budowy osiedla w Łodzi jest zawrotne. Dzięki unikaniu tzw. procesów mokrych, znanych z budownictwa betonowego oraz precyzyjnemu przygotowaniu elementów w zakładzie produkcyjnym, czas powstania budynków wielokrotnie się skraca. W 3 tygodnie postawiliśmy 6 konstrukcji budynków szkieletowych. Montaż dachów na trzech budynkach trwał jeden dzień. Zgodnie z harmonogramem prac budowlanych, stan deweloperski wykonamy w 3 miesiące – uzupełnia Tomasz Wachelka.

 

 

Polskie Domy Drewniane dużą wagę przykładają do izolacji i bezpieczeństwa pożarowego swoich budynków. Konstrukcja szkieletu domów w Łodzi jest drewniana a ściany wypełnione są warstwą wełny mineralnej, zapewniającą świetną izolację cieplną. Ściany mają charakter dyfuzyjnie otwarty, a to pozwala na stworzenie korzystnego mikroklimatu wewnątrz budynku. Dodatkowo, ściany obite są płytami fermacell, która zapewniają doskonałą ochronę przeciwpożarową i akustyczną. Budynki będą przykryte dachem spadzistym, a jego konstrukcja przystosowana będzie pod montaż paneli fotowoltaicznych 5 kW. Każdy lokal będzie wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a na terenie osiedla znajdą się zbiorniki na wodę opadową służącą do podlewania zieleni.

Elementy dachu, które wykorzystaliśmy na budowie osiedla „Domy na Pszennej” w Łodzi są prefabrykowane i bardzo lekkie. Jeden transport pozwolił na to, żeby postawić konstrukcję aż pięciu domów jednego dnia. Przez kolejne kilka dni wykonano dalsze prace przy pokryciu wiatroizolacją i łatami. Szybkość montażu i oszczędność – to główne zalety tej technologii. Konstrukcja ma mniejsze przekroje i nie istnieje konieczność budowy dodatkowego stropu. Niestety, poddasze może pełnić tylko funkcję techniczną  – dodaje Tomasz Wachelka.

 

 

Rewitalizacja i tereny zielone 

Teren powstającego osiedla jest zielony, otoczony drzewami. Bezpośrednio do zabudowanej części osiedla przylega teren zadrzewiony.

– Domy na Pszennej wpisują się w urbanistyczne projekty rewitalizacyjne, które od kilku lat mają miejsce w Łodzi. To trzecie miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców i zasługuje na piękną, zdrową i ekologiczną zabudowę. Nasze osiedle nie tylko zostało wkomponowane w istniejącą zieleń, ale również dokonano nowych nasadzeń. W naszym projekcie zadrzewione tereny zielone, tak bardzo potrzebne w Łodzi, zajmują ok. 55% działki – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Oddanie osiedla „Domy na Pszennej” w Łodzi zaplanowane jest na ostatni kwartał 2021.

 

Źródło: PDD

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

- Reklama -


Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ