Montaż rolety zewnętrznej firmy Velux

Ocena: 0
3887

Montaż rolety zewnętrznej Velux nie jest skomplikowany i - w zależności od modelu: manualna, elektryczna lub solarna - zajmuje około godzinę. Co więcej, po demontażu skrzydła okna, roletę zewnętrzną można bez problemu zamontować od środka pomieszczenia, bez konieczności wychodzenia na dach.

 

Roleta zewnętrza firmy Velux

Bez względu na porę roku, rolety zewnętrzne zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu. Rolety zimą poprawiają izolacyjność nawet o 16%* i zapobiegają stratom ciepła, z kolei w lecie redukują ilość wpadającego ciepła nawet o 94%* (* Wartości techniczne zgodne z normą EN ISO 12567-2, EN 13363-2 oraz ISO 15099. Efekt zależy od typu okna i parametrów szyby. Wartość 16% dla wariantu szyby 51. Wartość 94% dla wariantu szyby 66.), ograniczając ilość wpadających promieni słonecznych. Doskonale chronią także przed hałasem z zewnętrz, tłumią odgłosy padającego deszczu, zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu. Udało się to osiągnąć, gdyż do ich konstrukcji zastosowano wysokiej jakości wytrzymałe aluminium z wypełnieniem izolacyjnym.

Co ważne, po zamontowaniu rolety, okno nie traci swoich właściwości i funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Można je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Gdy roleta jest zwinięta, okno można również obrócić o 180o, zablokować i umyć szybę zewnętrzną z wewnątrz pomieszczenia.

Rolety zewnętrzne Velux dostępne są w trzech wariantach: operowane manualnie: obrotowe i na korbę oraz w wersjach sterowanych elektrycznie lub zasilanych solarnie.

Montaż rolety zewnętrznej Velux krok po kroku

Demontaż skrzydła okna

Przed przystąpieniem do montażu rolety zewnętrznej najlepiej wyjmij skrzydło okna. Teoretycznie roletę można zamontować bez wyjmowania skrzydła, ale wtedy montaż będzie trudniejszy. Aby wyjąć skrzydło okna obróć je o 180 stopni, następnie wciśnij bolce w zawiasach i wyjmij skrzydło okna. Uwaga, skrzydło jest dość ciężkie - wyjmując je, zwrócić uwagę, by niczego nie uszkodzić.

Demontaż oblachowania i montaż bocznych prowadnic rolety

Tymczasowo zdejmij górne oblachowanie ościeżnicy po obydwu stronach. Następnie odkręć wszystkie wkręty z bocznego oblachowania i w otworach załóż uszczelki bitumiczne. W górnej części oblachowania, w zaznaczonych miejscach, zrób dodatkowe otwory do zamocowania prowadnic rolety. Przykręć z powrotem oblachowanie okna.

Montaż kasety rolety zewnętrznej

Kasetę rolety umieść w górnej części profili prowadnic. Sprawdź, czy gumowa uszczelka prawidłowo przylega do zewnętrznej, górnej części okna. Kasetę rolety obniż do takiego poziomu, by nie dociskać jej do pokrycia dachowego.

Montaż prowadnic pancerza rolety

Prowadnice włóż od góry, w wyznaczonym do tego miejscu. Po opuszczeniu, prowadnice automatycznie blokują się.

Mocowanie dolnej części oblachowania rolety

Teraz rozpocznij mocowanie dolnej części oblachowania rolety, które będzie chronić roletę przed podwiewaniem przez wiatr. Zwróć uwagę, by odległości od oblachowań bocznych były takie same po obydwu stronach. Następnie, przez otwory w dolnym oblachowaniu, zrób znak szpikulcem, w wyznaczonym miejscu wywierć otwory o średnicy 3 mm i przy pomocy wkrętów zamontuj dolne oblachowanie na skrzydle.

Montaż skrzydła

Po zakończeniu montażu włóż skrzydło w ościeżnicę, zamknij okno i uruchom roletę przy pomocy pilota. W przypadku rolety solarnej, bateria jest fabrycznie częściowo naładowana, a po pewnym czasie osiąga swoją pełną moc. W pełni naładowana, umożliwia 100 pełnych cykli obsługi – dzięki wbudowanemu akumlatorowi działa i w dzień, i w nocy, niezależnie od zachmurzenia, a zabezpieczenie przed pełnym jej rozładowaniem powoduje, że w akumulatorze zawsze pozostaje tyle energii, aby podnieść roletę.

Uruchomienie rolety solarnej (SSL)

W przypadku rolety solarnej pamiętaj, by przed zakończeniem montażu zaprogramować pilot zdalnego sterowania.

W tym celu zdejmij plastikową, boczną obudowę rolety i przesuń metalowy przełącznik zgodnie ze strzałką i poczekaj około 10 sekund. Następnie naciśnij przycisk P, do momentu, aż roleta wyda trzy razy krótki, brzęczący dźwięk. Rejestracja musi zostać zakończona w ciągu 10 minut. Usuń pasek z pilota zdalnego sterowania i ostro zakończonym przedmiotem naciśnij na krótko przycisk RESET, znajdujący się z tyłu pilota zdalnego sterowania. Jeżeli przekroczony zostanie czas 10 minut, system należy zresetować naciskając ponownie przycisk P.

Uruchomienie rolety elektrycznej (SML)

Jeżeli montujesz roletę elektryczną, po zamontowaniu prowadnic i kasety, przeciągnij przewód zasilający pod górną częścią oblachowania okna. Jeżeli został zainstalowany czujnik deszczu, oba przewody należy przeciągnąć obok siebie. Przewód podłącz do kostki podłączeniowej, do której z drugiej strony doprowadzone jest zasilanie rolety. Przed podłączeniem rolety do sterownika i jej uruchomieniem przeczytaj dokładnie załączoną instrukcję. Po zakończeniu montażu uruchom roletę przy pomocy pilota. Pamiętaj, by przy pierwszym uruchomieniu nie zatrzymywać rolety, aż do pełnego zamknięcia i otworzenia.

Kiedy zamontować roletę zewnętrzną? Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska

Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się, czy planujemy zakup rolet w przyszłości. Wprawdzie roletę zewnętrzną można zamontować na oknie połaciowym w dowolnym momencie, musimy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na zamontowanie rolety zasilanej elektrycznie i nie doprowadzimy do okna zasilania, to potem czeka nas dodatkowa praca związana z przebudową wnęki i ułożeniem przewodów. Nie będzie to konieczne w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną. Jeśli mamy w domu okna zainstalowane jedno nad drugim trzeba pamiętać, żeby do montażu użyć kołnierzy o szerszym rozstawie – z szerszą rynienką odwadniającą pomiędzy oknami - inaczej roleta na oknie zainstalowanym poniżej po prostu się nie zmieści. Jeśli podczas prac na dachu korzystamy z pomocy specjalisty, lepiej zdecydować się na instalację rolety już w trakcie montażu okna. Po zakończeniu prac, trudniej będzie zatrudnić dekarza do instalacji samej rolety. Warto wybierać produkty markowe, gdyż gwarantuje to wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie a w przypadku problemów, sprawny serwis i doradztwo techniczne. Pamiętajmy, by kupić roletę zewnętrzną dopasowaną do okna połaciowego - wszystkie rolety firmy VELUX idealnie pasują do okien, gdyż zamawia się je pod jego rozmiar, odczytując symbol okna z jego tabliczki znamionowej.

Źródło i zdjęcia: Velux

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: