W połowie maja w Zakopanem odbyło się dwudniowe szkolenie firmy Monier. Tu w Zespole Szkół Budowlanych im. Matlakowskiego znajduje się jeden z trzech w Polsce ośrodków szkoleniowych Monier (dwa pozostałe znajdują się w Gdańsku i Radomiu). Szkolenia w ośrodkach prowadzone są przez doradców technicznych firmy: Przemysława Spycha i Marka Podeszwę.

Na początek łyk teorii
W Zakopanem zajęcia prowadził pierwszy z panów. Hasłem przewodnim szkolenia były słowa „Rzemiosło wykonywane z pasją staje się sztuką”. Tematem było zaś krycie stożka dachówką karpiówką. Uczestnikami warsztatów było 10 wykonawców z rejonu łódzkiego.
Pierwszy dzień szkolenia to teoria. Poza omówieniem asortymentu marki Braas poruszany był temat wentylacji dachu. Uczestnicy szkolenia konfrontowali zalecenia techniczne producenta z własnymi doświadczeniami i gruntownie nad nimi dyskutowali. Jak się okazuje, dekarze znają wagę zagadnienia, lecz nie zawsze stosują się do wskazówek lub też czynią to niedokładnie.
Następnie Przemysław Spych omówił zadania, jakie będą wykonywane drugiego dnia szkolenia.
Na początek, „na rozgrzewkę” uczestnicy pokryli dwa modelowe daszki dachówką karpiówką w łuskę i w koronkę. Jako że byli to doświadczeni dekarze, więc ten etap szkolenia faktycznie okazał się rozgrzewką.
Przy pracach dekarze posługiwali się wkrętarkami, wiertarkami i in. produktami firmy Bosch. Producent udostępnił pełny zakres swojej oferty dla segmentu dachowego.
Po krótkiej przerwie nastąpiło przejście do sali, gdzie odbyć się miały główne zajęcia: na dekarzy czekał model stożka. Zadaniem było pokrycie go karpiówkami zgodnie z zasadami sztuki i przy zachowaniu wszystkich wymagań.

Dwie proste połacie „na rozgrzewkę”
Rozpoczęło się rozmierzanie, przycinanie i mocowanie dachówek. Ilu dekarzy, tyle sposobów pracy. Jednak zasadą przewodnią była poprawność, deszczoodporność i estetyka wykonania. Całość prac koordynował instruktor, który – w razie potrzeby – ingerował w wykonanie.
Do krycia stożka celowo użyto modelu Opal, uznawanego za jedną z najtwardszych dachówek na rynku. Przy okazji można było sprawdzić możliwości wiertarek Boscha i wytrzymałość wierteł. Oceny i uwagi na temat przydatności narzędzi zostały od razu przekazane przedstawicielowi producenta – bowiem po pokryciu stożka odbyła się prezentacja elektronarzędzi firmy Bosch. Każdy z uczestników mógł wypróbować prezentowane narzędzia i zadawać dodatkowe pytania. Był również konkurs w wyznaczaniu „na oko” kąta 60°. Wynik sprawdzano profesjonalnym kątomierzem. Zwycięzca może się pochwalić doskonałym wyczuciem: osiągnął on wynik 59,8°!

Krycie stożka to wyższa szkoła jazdy
Na zakończenie szkolenia każdy z uczestników otrzymał certyfikat-zaświadczenie o ukończeniu instruktażu.
Źródło: Dachy, nr 6 (126) 2010