Dbałość o jakość wykonawstwa i promowanie poprawnych rozwiązań są jednymi z najistotniejszych zagadnień branży dachowej. Działając w tym duchu, jako wydawca najstarszego polskiego czasopisma poświęconego wyłącznie dachom i dekarzom, wraz z Polską Federacją Dekarzy, Blacharzy i Cieśli zapraszamy na Święto Cieśli i Dekarza. Wydarzenie odbędzie się w Chochołowie w dniach 1–3.05.2014 r.

Fot. Lambert Selinger
W ramach organizacji obchodów Święta Cieśli i Dekarza na terenie wpisanej w rejestr zabytków wsi Chochołów chcemy przybliżyć zaproszonym gościom historię ciesielstwa i kunsztu dekarskiego. Na przykładach modelowych dachów oraz w ramach prowadzonych warsztatów zaprezentowane zostaną wszystkie aspekty poprawnie wykonanej konstrukcji dachu i pokrycia, które się na nim znajduje.
Zapraszamy mistrzów ciesielstwa i dekarstwa zrzeszonych w PFDBiC, w innych stowarzyszeniach dekarskich oraz niezrzeszonych. Zaproszenie jest także skierowane do dekarzy i osób działających w branży dachowej oraz laików zainteresowanych mistrzowską sztuką ciesielską i dekarską. Wstęp wolny. Patronat merytoryczny nad imprezą objęła Polska Federacja Dekarzy, Blacharzy i Cieśli. Patronem honorowym jest wójt gminy Czarny Dunajec. Patronat prasowy objął Tygodnik Podhalański i telewizja regionalna TP.
Święto rozpocznie się uroczystą mszą oraz przemarszem parady uczestników na plac przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej.
Tu dobędzie się oficjalne rozpoczęcie obchodów Święta Cieśli i Dekarza. Okolicznościowe przemówienia wygłoszą przedstawiciele organizatorów i partnerów przedsięwzięcia. Następnie stanowiska wystawiennicze zostaną udostępnione zwiedzającym. A będzie co zwiedzać. W czasie Święta będą miały miejsce następujące prezentacje i pokazy:
- budowa domu w technice ryglowej,
- wznoszenie budynków w technice bala,
- krycie wolego oka,
- budowa szałasu z drągowiny,
- pokaz wykonania zamka zakopiańskiego w budownictwie zrębowym,
- pokazy nowoczesnego ciesielstwa z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego i centrów obróbczych,
- omówienie i prezentacja repliki drewnianego kościoła z Chochołowa,
- prezentacja (produktu i technologii montażu) najstarszych naturalnych pokryć dachowych: strzecha, gont drewniany, łupek.
Święto Cieśli i Dekarza będzie również okazją do rozstrzygnięcia konkursu PFDBiC na opracowanie projektu kapliczki – daru dla Gminy Czarny Dunajec.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Istnieje możliwość zarezerwowania noclegów w promocyjnych cenach – w tym celu należy się zarejestrować poprzez stronę www miesięcznika DACHY: www.dachy.info.pl.
Źródło: Dachy, nr 4 (172) 2014