Polka w gronie zwycięzców konkursu Velux International Design Award

Ocena: 0
2111
Aleksandra Błoch, studentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego i Projektowania Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, znalazła się w gronie finalistów I edycji międzynarodowego konkursu Velux International Design Award 2014.

Jury wyróżniło jej innowacyjny projekt rolety z wykorzystaniem grafenu, zatytułowany "SMART DOTS - Inteligentne kropki". Praca konkursowa Aleksandry Błoch stanowi wybiegające w przyszłość rozwiązanie. Roleta skonstruowana z cienkiej, niemal przezroczystej warstwy grafenu, która działa jak ogniwo słoneczne pozwala przyciemniać światło o różnej sile natężenia.
 
 "Moim celem było uproszczenie rolety, jak tylko to możliwe. Chciałam uniknąć dodatkowych
i osobnych jej części, aby utrzymać ryzyko zniszczenia na minimalnym poziomie i ograniczyć problemy podczas mycia okien" - wyjaśnia Aleksandra. Dzięki "SMART DOTS" znalazła rozwiązanie integrujące roletę z oknem bez instalacji dodatkowych elementów. Mając również na uwadze ekologię postanowiła ograniczyć ilość zużywanych materiałów - "Roleta nie powinna być dłużej postrzegana jako osobny produkt. Powinna stać się integralną częścią okna" - komentuje.
   
Na czym dokładnie polega koncepcja "SMART DOTS"? To innowacyjna roleta, którą tworzy się poprzez nakładanie na szybę cienkiej, niemal przezroczystej warstwy grafenu, czyli materiału składającego się z atomów węgla. Roleta taka zawiera wiele kropek, których rozmiar można zmieniać za pomocą panelu dotykowego, tworząc tym samym efekt przyciemnienia od 0 do 100 proc. Instalacja jest szybka, a sama roleta może występować w różnych kolorach.

Grafen działa jak ogniwo słoneczne, dlatego też roleta nie potrzebuje dodatkowego źródła energii. Jest to zatem rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Do swojego projektu Aleksandra szukała inspiracji w przyrodzie - "Na pomysł powiększania kropek wpadłam, gdy obserwowałam okręgi pojawiające się na tafli wody po wrzuceniu do niej kamienia".

O grafenie, który jest najcieńszym materiałem, jaki można stworzyć z atomów, dowiedziała się, gdy Polska odkryła w zeszłym roku sposób na jego masową produkcję. "Grafen jest doskonałym przewodnikiem prądu i ciepła. W przyszłości z grafenu będzie można tworzyć zadziwiające rzeczy - jak na przykład giętkie, zwijalne ekrany dotykowe" - wyjaśnia. Aleksandra wierzy, że roleta będąca jednocześnie ekranem dotykowym ma dużą szansę stać się rzeczywistością.

Nowa nagroda z zakresu wzornictwa napędza innowacyjność

Ceremonia wręczenia nagród w I edycji konkursu VELUX International Design Award odbyła się 22 maja 2014 r., w Akademii Wzornictwa w Eindhoven w Holandii. Jury w składzie: Peter Zec
z Niemiec, duńsko-włoskie duo projektantów GamFratesi oraz holenderska projektantka i architekt Petra Blaisse, miało wiele trudności z wyłonieniem faworyta z uwagi na bardzo ciekawe i różnorodne projekty.

Ostatecznie główną nagrodę (6 tys. euro) za swój projekt "Ferro Fluid Scales" (Ferrofluidalne Panele) zdobyła Hyunjeong Kim z Berlińskiego Uniwersytetu Sztuki. Najważniejszym aspektem tego projektu jest działanie rolety wskutek zmian organicznych Ferrofluidu w szklanych panelach lub profilach. Drugą nagrodę (2,5 tys. euro) otrzymały: Iris van den Brink i Anneloes de Koff z Uniwersytetu Technologicznego w Delft w Holandii za projekt "The Swipe" (Przesunięcie). W tym przypadku projekt rolety łączy estetyczną formę i wygodę ze sterowaniem za pomocą aplikacji mobilnej. W konkursie przyznano także pięć wyróżnień, w tym dla pracy polskiej studentki z Łodzi. Na ceremonii wszyscy finaliści ze szkół wzornictwa z Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Polski i Węgier prezentowali prototypy swoich projektów.
 
Juror Peter Zec, fundator prestiżowej nagrody Red Dot Designing Award, powiedział - "Każdy
z wyróżnionych projektów zawierał wiele ciekawych rozwiązań. Mogliśmy zobaczyć zastosowanie nowych i ekscytujących technologii, np. wykorzystanie naturalnego światła dziennego, jako źródła energii w nocy czy też ekologiczne i techniczne rozwiązania czerpiące inspirację z natury."

Do pierwszej edycji konkursu VIDA napłynęły zgłoszenia z przeszło 20 europejskich krajów. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu rolety przyszłości. Projekty były oceniane na podstawie takich kryteriów jak: innowacja, poprawa jakości życia, zastosowanie ekologicznych rozwiązań oraz potencjał rynkowy.
 
Relacja z uroczystości wręczenia nagród VIDA 2014, z wypowiedziami laureatów i członków jury:
https://www.youtube.com/watch?v=ePBhAKBzYsA
https://www.youtube.com/watch?v=NEOBacYMTUw

Źródło i zdjęcie: Velux
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Który model dachówki ceramicznej płaskiej jest Ci najbardziej znany?
GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ