Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Opolskie Stowarzyszenie Dekarzy, Blacharzy i Cieśli na Jarmarku Wielkanocnym

Ocena: 0
2033
Duma z „małych ojczyzn” jest zjawiskiem widocznym już od dawna. Lokalne tradycyjne imprezy stają się okazją do pochwalenia się dorobkiem okolicy, jej zasobami i umiejętnościami mieszkańców. Na Jarmarku Wielkanocnym w bierkowickim skansenie zaprezentowali się opolscy rzemieślnicy z branży dachowej.


Skansen w Bierkowicach, gdzie odbył się jarmark
fot. E. Grodek


16 marca 2008 w Niedzielę Palmową, w Muzeum Wsi Opolskiej odbył się coroczny Jarmark Wielkanocny. Opolanie jak zwykle nie zawiedli i tłumnie odwiedzali bierkowicki skansen: pomimo nie najlepszej pogody przez jarmark przewinęło się ponad 9 tysięcy gości. Prezentowano wyroby od tradycyjnych pisanek,  przez jajka zrobione ze sznurka, po szklane wydmuszki. Były też stroiki (z suszonych  kwiatów sitowia i drewna), haftowane serwetki, rzeźby i wyroby z kutego żelaza.

Dużym powodzeniem cieszyły się wypieki – okrągłe chleby, bułki, rogale i ciasta. Przy stoiskach, na których były one sprzedawane, stały kolejki jak za dawnych czasów.

Na tle tego folkloru, w centralnej części skansenu, tuż za bramą, swoją przestrzeń wystawienniczą miało Opolskie Stowarzyszenie Dekarzy, Blacharzy i Cieśli. Zajmowana przez nich powierzchnia była największa ze wszystkich wystawców. Wspólne przedsięwzięcie dyrekcji skansenu i Stowarzyszenia zaplanowane zostało jako z jednej strony pokazy „na żywo” dawnych i najbardziej tradycyjnych sposobów budowania, z drugiej zaś strony jako impreza promująca firmy członkowskie i wspierające Stowarzyszenie. Wybudowano mały domek w technice ryglowej, postawiono namiot wystawienniczy i zamontowano drobne wystawki. Dużym powodzeniem cieszyły się pokazy obróbki łupka naturalnego i sposoby jego układania na dachu. Stowarzyszenie reprezentowało w skansenie kilkunastu kolegów, objaśniających tradycyjne i nowoczesne technologie.


Pokazy obrabiania łupka zawsze przyciągają wielu widzów
fot. E. Grodek

Impreza była doskonałą okazją do zaprezentowania fachowych sił ciesielsko-dekarskich Opolszczyzny. Na potrzeby imprezy wydrukowano kilka tysięcy ulotek informujących potencjalnych klientów o istnieniu Stowarzyszenia zrzeszającego firmy będące gwarantem fachowo wykonywanego rzemiosła.


Obecni na jarmarku reprezentanci Opolskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Blacharzy i Cieśli
fot. E. Grodek

Stoisko było licznie odwiedzane nie tylko przez zainteresowanych budowaniem czy chcących uzyskać fachową poradę, ale również przez panie, którym dekarze rozdawali wykuwane z łupka kamienne serduszka i pisanki. Impreza oceniona została przez wszystkich jako niezwykle udana. Dumni jesteśmy zwłaszcza z podziękowań, jakimi zostaliśmy zaszczyceni przez dyrekcję skansenu. W szczególności zwrócono uwagę na chęć współpracy na niwie propagowania starego ginącego rzemiosła.

Jerzy Romanow
Polska Federacja Dekarzy, Blacharzy i Cieśli
www.polskie.ciesielstwo-dekarstwo.pl


Źródło: Dachy, nr 4 (100) 2008
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: