Redakcja naszego miesięcznika jako jedyna została zaproszona do wzięcia udziału w szkoleniu firmy Monier, którego tematem było krycie wolego oka dachówką karpiówką. Szkolenie odbyło się w ostatni weekend marca w Gdańsku, w firmowym ośrodku szkoleniowym na terenie Państwowej Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego. Wybranych dekarzy z województw opolskiego i łódzkiego szkolili doradcy techniczni Braas i RuppCeramika: Przemysław Spych i Marek Podeszwa.

Co jest ważne, pokazuje Przemysław Spych
Mimo że w szkoleniu wzięli udział doświadczeni dekarze, to instruktorzy nie omieszkali przypomnieć podstaw teoretycznych. Główny nacisk położono na zasady wentylacji pokryć dachowych i zasady doboru warstw wstępnego krycia – wszystko to w kontekście wolego oka.
Kolejny punkt to prezentacja zasad i różnych metod wykreślania ścianki czołowej wolego oka oraz konstrukcji wolego oka, czyli układu krokwi. Zadaniem dekarzy było zaprojektowanie według zadanych kryteriów ścianki czołowej i układu krokwi na papierze milimetrowym formatu A3. Ćwiczenie wzbudziło duże zainteresowanie i było bardzo przydatne, bowiem pokazało, że nie wszyscy do tej pory wykonywali to do końca poprawnie.
Potem była prezentacja pokazująca układanie dachówek na modelowych wolich okach o proporcjach 1:5. Oczywiście nie obyło się bez żywej dyskusji, właśnie o proporcjach wolich oczek. W Gdańsku szkolenie odbywało się na lukarnach o proporcjach 1:5 – a więc stromych (na granicy dopuszczalnego zakresu) i przez to trudniejszych do pokrycia. Prezentacja omawiała także różne układy łat, sposoby układania dachówek i metody ich docinania.

Dachówki: specjalna (z lewej) i zwykła
Początek zajęć praktycznych to garść informacji na temat asortymentu firmy Monier. Następnie jeszcze trochę teorii z przygotowania i wykonania wolego oka:
- podstawowe warunki realizacji (proporcje wysokości do podstawy) i metody jej uzyskania,
- szczegółowe wyjaśnienie metody tradycyjnej (nieco mniejsza powierzchnia okienna i metody ¼ (nieco większa powierzchnia okienna),
- poprawne wyznaczanie linii przenikania z połacią,
- schemat montażu kontrłat.
Potem to już układanie karpiówek na modelowych dachach. Wole oko było kryte w łuskę. Do krycia można było wykorzystać dachówki specjalne i ocenić ich przydatność. Te dachówki specjalne to: dachówka na szczyt wolego oka, dachówka na lewe zejście z wolego oka na połać dachu, dachówka na prawe zejście z wolego oka na połać dachu. Modele te zostały zaprojektowane specjalnie do krycia wolich oczek i znacznie ułatwiają pracę na dachu.

Po zakończonej pracy
Prace na modelach szły szybko, w końcu w Gdańsku obecni byli dekarze z wieloletnią praktyką. W swojej pracy zawodowej nieraz mieli do czynienia z sytuacjami występującymi na modelowym dachu. A że pojawiły się wątpliwości szkolenie pozwoliło je wyjaśnić.
Panowie jednogłośnie uznali, że wizyta w Gdańsku była nie tylko pożyteczna, ale i przyjemna.

Źródło: Dachy, nr 4 (135) 2011