Jak owocnie współpracować z ekipą dekarską?

Ocena: 5
2066

Ekipa dekarska to zespół, w którym każda osoba pełni określoną funkcję i ma pewne zadania do wykonania. Wiele firm dekarskich to firmy rodzinne. Warto wcześniej porozmawiać o oczekiwaniach, funkcji, jaką ma spełniać poddasze, i preferencjach dotyczących materiałów na pokrycie dachu. Wykonawca często będzie miał uwagi np. do wybranych materiałów – szanujące się firmy dekarskie zwracają ogromną uwagę na jakość materiałów na pokrycie dachu oraz akcesoria, które decydują o efekcie ich pracy, trwałości i funkcjonalności dachu. Warto podpytać o nowe technologie i rozwiązania, które mogą podnieść standard domu, a dzięki rozmowie zapewne uniknie się ewentualnych nieporozumień czy reklamacji. Wyboru ekipy dekarskiej i ustaleniu zakresu umowy, to jeden z najważniejszych momentów współpracy przy wykonaniu dachu.

W trakcie budowy inwestorzy zazwyczaj chcą kontrolować kolejne etapy wykonania dachu. Podczas obchodu zwróć uwagę na to, z kim rozmawiasz: - Błędem niektórych inwestorów jest to, że przekazują swoje uwagi osobom, które nie są upoważnione do tego typu rozmów, np. pomocnikowi dekarza czy uczniowi. Choć wszystkich nazywamy dekarzami, to osoby te posiadają różne poziomy kompetencji i różne zakresy obowiązków – mówi Zbigniew Chulewicz z firmy Dom-Dach w Płocku, regionalny zwycięzca programu SUPERDEKARZ 2019. – Radziłbym, aby inwestor na początku prac ustalił, z kim ma się kontaktować i kto nadzoruje jego budowę. Dzięki temu budowa będzie przebiegała dużo sprawniej.

Skład ekipy dekarskiej

Andrzej Trafas (Firma Budowlana A. Trafas z Poznania), Certyfikowany Dekarz Braas z 24-letnim doświadczeniem w branży, opisuje najczęściej spotykane funkcje osób wchodzących w skład ekipy dekarskiej. 

o    Dekarz – ekspert, menadżer, nadzorujący cały proces kładzenia dachu. Często jest właścicielem firmy dekarskiej. Taka osoba powinna mieć szeroką wiedzę budowlaną. Potrafi przeanalizować projekt i wskazać błędy, wiedzieć, jak je poprawić i do kogo się zwrócić. Zna właściwości stosowanych materiałów oraz różnych technologii. Jest na bieżąco z obowiązującymi przepisami i normami w zakresie budowy dachów. Potrafi zaprojektować kompleksowe wykonanie dachu z uwzględnieniem wszystkich jego elementów – parametrów drewna konstrukcyjnego, wentylacji, szczelności, izolacje termiczne i dźwiękowej itd. Jednocześnie jest to osoba, która musi umieć zrobić wszystko to, co potrafi zrobić majster i robotnik. 

o    Dekarz – majster. Potrafi czytać projekt, zaplanuje i zrealizuje prace, wyliczy potrzebny towar, rozmierzy dach i weźmie odpowiedzialność za wykonanie w różnych technologiach. Wykonuje wszystkie trudne elementy prac, np. wole oko, kosz dachowy, obróbkę okna itd. Planuje, organizuje i nadzoruje pracę robotników. Potrafi montować różne urządzenia w i na dachu (okna, solary, fotowoltaika itd.). 

o    Dekarz – robotnik.  Pracując pod nadzorem, wykonuje prace manualne: układa dachówkę lub inne rodzaje pokrycia, które wcześniej zostały rozmierzone przez majstra lub menadżera. Wykonuje opierzenia i obróbki, montuje okna, odgromy czy kominki, zakłada orynnowanie. Nie musi znać całego dachu w sensie jego geometrii, funkcji, które ma spełniać, parametrów. 

o    Dekarz – pomocnik lub uczeń. Jego zadaniem jest coś pomoc przy pracy robotników i majstrów, np. podanie lub potrzymanie czegoś, przybicie, posprzątanie itd. 

Źródło: Informacja prasowa Superdekarz

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ