Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

BRAAS przygotowuje młodych dekarzy na Mistrzostwa Świata

Ocena: 5
2284

Pod koniec maja w Ośrodku Szkolenia Dekarzy w Gdańsku przy Państwowej Szkole Budownictwa im. profesora Mariana Osińskiego odbyło się dwudniowe szkolenie dla laureatów Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy. Wiedzę oraz wskazówki udzielane przez szkoleniowców młodzi adepci dekarskiego fachu będą mieli okazję wykorzystać na Światowych Mistrzostwach Młodych Dekarzy.

 


Szkolenie będące nagrodą dla ubiegających się o tytuł najlepszego dekarza na świecie podzielone było na dwie części - teoretyczną i praktyczną. Prowadzący szkolenie - Marek Podeszwa, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego BRAAS oraz Łukasz Nowakowski, Doradca Techniczny BRAAS przekazali wiedzę dotyczącą charakterystyki pokrycia z dachówek oraz wyjaśnili rolę akcesoriów dachowych, w tym membran dachowych i izolacji nakrokwiowych. Omówiono także rozwiązania techniczne w obrębie okapu, naroża, kalenicy, kosza, szczytu i komina.

 


"Zawsze staramy się podkreślać, aby na dach nie patrzeć tylko przez pryzmat dachówek. Rozkład dachówek na łatach jest jednym z najłatwiejszych zadań dekarza. To wiedza z zakresu montażu akcesoriów, prawidłowej obróbki komina czy kosza dachowego może okazać się kluczowa. Przy takich pracach pojawia się najwięcej błędów, dlatego kładziemy nacisk na te właśnie elementy systemu dachowego" - wyjaśnia Marek Podeszwa, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego BRAAS.

 

 

 


W kolejnym dniu szkolenia była okazja do praktycznego skorzystania z zasad i rozwiązań omawianych podczas części teoretycznej. Dekarze zostali zaproszeni do wykonania konstrukcji okapów, konstrukcji w obrębie kosza dachowego, obróbki komina taśmą Wakaflex i montażu wybranych akcesoriów systemu BRAAS. "Wiedza jest podstawą, natomiast doskonale zdajemy sobie sprawę, że najtrudniej jest nauczyć się z tej wiedzy korzystać. Dlatego uczestnicy szkolenia mieli okazję spróbować własnych sił na dachu instruktażowym i wykonać prace, których prawidłowe wykonanie sprawia najwięcej trudności" - mówi Łukasz Nowakowski, Doradca Techniczny BRAAS.

 

 

 


Uczestnicy szkolenia zostali także zaproszeni przez organizatorów na kolację, gdzie już w półformalnej atmosferze mogli się zintegrować i podzielić doświadczeniami z codziennej pracy na dachu. Szkolenie BRAAS zostało zorganizowane w dniach 19-20 maja 2016 r. Udział mentorów i młodych dekarzy był nagrodą Monier BRAAS dla laureatów Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy.

 

 

 

 

Źródło i zdjęcia: BRAAS

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: